Ak nezvolíte správne poradie, nos sa určite nevylieči a dieťa bude zbytočne zaťažené liekmi, ktoré mu aj tak nepomôžu. Základné pravidlo je, že antibiotické kvapky sa majú kvapkať do vyfúkaného a vyčisteného nosa. Ak je v nose vrstva soplíkov, účinná látka (liečivo) sa nedostane na nosovú sliznicu a liečba nemusí byť celkom účinná.

Pred podaním lokálnych antibiotík nesmie byť nos upchatý. Opuch nosa znamená, že cievy nosovej sliznice sú rozšírené a priepustnejšie ako za normálnych okolností. Tak zároveň dochádza k hromadeniu tekutín a soli mimo cievneho riečiska, čo bráni účinku antibiotika. Preto treba použiť aj spomínané kvapky s dekongestívnym účinkom (napríklad Nasivin, Olynth) alebo ešte lepšie hypertonickú morskú vodu.

[summa summarum ]  POSTUP

1. Nos vyčistite morskou vodou v spreji a vyfúkajte soplíky. U menších detí použite odsávačku, u starších môžete použiť aj nosovú konvičku. VIDEO Ako správne fúkať nos?

2. V prípade upchatého nosa použite hypertonickú morskú vodu, ktorá uvoľní opuch a spriechodní nos. Ak to nepostačuje, krátkodobo je možné používať aj spreje s dekongestívnym účinkom s liečivami ako oxymetazolín alebo xylometazolín. AKO správne používať nosný sprej?

3. Po pár minútach nos opäť odsajte alebo vyfúkajte. Teraz je nos pripravený na použitie antibiotických kvapiek. Pozor, aj to treba vedieť 🙂 AKO správne používať nosné kvapky.

To je celé:-) Dúfam, že som článkom pomohla. Ak máte pre mňa nejaký ďalší námet alebo otázku, dajte mi vedieť do komentáru alebo do správy v Messengeri. 

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk