Keďže Fenistil blokuje účinky histamínu v tele, môže tento liek výrazne znížiť opuch ciev nosovej sliznice a tým uľachčiť dýchanie (pozn.: pri nádche a upchatom nose sú tieto cievy rozšírené, čo sťažuje dýchanie. Fenistil spôsobí zúženie ciev, čím zníži opuch a nos sa spriechodní).

Tento liek taktiež pôsobí na tzv. hladké svalstvo, teda aj na svalovinu dýchacích ciest. Vyvoláva rozšírenie priedušiek (tzv. bronchodilatáciu), čo môže výrazne uľachčiť dýchanie.

Okrem toho Fenistil znižuje tvorbu hlienu (resp. soplíkov) a to tak, že ovplyvňuje činnosť bronchiálnych žliaz, ktoré sú za tvorbu hlienu zodpovedné.

Použitie lieku Fenistil pri nádche, soplíkoch alebo kašli nie je odporučené výrobcom, ani schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, ani podložené žiadnou relevantnou vedeckou štúdiou. Preto takúto indikáciu (použitie) nenájdete v príbalovej informácii. Ide teda o tzv. neregistrovanú indikáciu („off label use“). Ak ju lekár zvolí, mal by Vás informovať o výhodách aj rizikách liečby. Prípadné nežiaduce účinky (obrázok dole) sú v takomto prípade na plnej zodpovednosti predpisujúceho lekára. 

Predpisovanie tohto lieku pri nealergických ochoreniach je medzi lekármi veľmi obľúbené a niekedy až rutinné. Ak si nie ste istí, či tento liek Vaše dieťa naozaj potrebuje, prekonzultujte svoje otázky dôsledne s lekárom. Možno nakoniec spolu zistíte, že dieťa nemá až tak výrazné ťažkosti s dýchaním a problém zvládnete len s obyčajným nosným sprejom – bez celkového (systémového) účinku na organizmus ako je to v prípade Fenistilu.

Znovu opakujem: Použitie lieku Fenistil pri nealergických ochoreniach je na plnej zodpovednosti a odbornosti lekára. Účelom článku nie je negatívna reklama či odmietanie lieku, ale šírenie informovanosti a podanie odbornej informácie mamičkám.

ZDROJE: 1.  2. 3.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk