Hlien je vlastne infikovaný sekrét plný vírusov, prípadne baktérií. Ak sa posúva z nosa ďalej, môže vyvolať ďalšie komplikácie, napríklad zápaly prínosných dutín alebo uší. Preto je pri prevencii soplíkov aj liečbe nutnosťou snažiť sa udržovať nos čistý a správne odsávať a fúkať soplíky.

Vrámci prevencie doporučujem u starších detí zaradiť preplachy slanou vodou pomocou konvičky. Výplachom dôjde k prečisteniu a spriechodneniu nosa, čo uľachčí vysmrkanie. Je vhodná pre deti od 3 rokov. U mladších detí je možné použiť morskú vodu v spreji, v krajnom prípade môžete robiť aj výtery morskou vodou (bábätkám sa môže navlchčenou vatovou tyčinkou jemne vytierať nos).

Ak dieťaťu soplíky netečú, ale stoja a zatekajú, dieťa NIKDY nesmie ísť spať s plným a nevyčisteným nosom! Čím viac soplíkov sa pred spaním zbavíte, tým menej ho budú v noci trápiť! Účinné je taktiež podloženie hlavy vankúšom alebo suché teplo v podobe teplých obkladov.

Počas dňa doporučujem podávať expektoranciá a mukolytiká, najlepšie prírodné. Dobre môžu poslúžiť prieduškové čajové zmesi obsahujúce materinu dúšku, rebríček obyčajný, nechtík lekársky, ibiš lekársky alebo fenikel obyčajný. Mnohé z nich majú aj protivírusový účinok, antibakteriálny a imunostimulačný účinok. Dostupné sú taktiež vo forme sirupov alebo kvapiek. Obsahové látky týchto bylín zrieďujú hlien a zlepšujú jeho vykašliavanie. Podávajte ich však najmenej 2-3 hodiny pred spaním, aby zriedený hlien v spánku nezatekal. U mladších detí je tu aj riziko, že hlien dieťaťu vdýchne a začne sa dusiť. Preto treba takéto prípravky podávať s veľkou opatrnosťou, najmä u detí do 1 roka.

Ďalšie opatrenia

Ako pri každom infekčnom ochorení, aj tu je vhodné zaradiť zvýšené dávky vitamínu C. U detí starších ako 2 roky môžete na podporu imunity zaradiť aj betaglukán alebo tekuté kolostrum, prípadne slabý zázvorový čaj. Dráždenie na kašeľ je spojené aj so suchosťou slizníc, preto nezabúdajte na časté vetranie a doma zbytočne neprekurujte. Dodržiavanie pitného režimu taktiež napomáha udržiavať sliznice vlhké, čo je pri boji s infekciou veľké plus.

Homeopatia

Na liečbu zatekajúcich soplíkov skúste homeopatikum Coryzalia alebo jednozložkový homeopatický liek Silicea 15 CH v dávke 2x denne 5 granúl. Z vlastnej skúsenosti oba lieky veľmi doporučujem.

Aromaterapia 

Bylinky, ktoré sa používajú v perorálnej liečbe dýchacích ciest je možné použiť aj na odvar na naparovanie. Rastlinné silice pôsobia priaznivo na dýchacie cesty, prehrejú dutiny a uvoľnia dýchanie. Ešte lepšoie sú „studené metódy“ – použitie esenciálnych olejov do difuzéra alebo priame inhalovanie rôznych roztokov pomocou inhalátorov (napr. na inhalovanie morskej alebo minerálnej vody). Na difuzovanie v prípade kašľa a nádchy používam esenciálne oleje ako tymián, čajovník, eukalyptus a dýchacie zmes doTERRA Air (viac o esenciálnych olejoch).

Veľmi nápomocné môžu byť aj prieduškové (prsné) balzamy. Tieto taktiež obsahujú prírodné zložky, jednoducho sa používajú a niektoré z nich sú vhodné už pre bábätká od 1 mesiaca. Z esenciálnych olejov môžete pripraviť aj teplé obklady na hrudník.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk