Nosné spreje a kvapky, ktoré sa bežne používajú na liečbu nádchy patria do skupiny liekov na lokálne použitie. Aplikujú sa na cieľové miesto, majú veľmi rýchly nástup účinku a takmer sa nevstrebávajú do systémového obehu. Kľúčom k tomu, aby bola liečba nosnými liekmi úspešná je správne podanie týchto liekov. Na prvý pohľad banálna záležitosť, avšak po prečítaní článku zistíte koľko sa toho dá na tomto jednoduchom úkone pokaziť 🙂

Prvým krokom je dôkladné vyčistenie nosa. Ak je v nose nahromadený sekrét, účinná látka sa na cieľové miesto nemusí dostať. U malých detí môžete použiť odsávačku, u starších soplíky vyfúkajte. Nerobte to však silnými rýchlymi stlačeniami oboch strán nosa, aby nedochádzalo k posunu hlienu do nosohlatana a ucha. VIDEO Ako správne fúkať soplíky TU.

Druhým krokom je umytie rúk, aby ste pri dotyku rozprašovača alebo kvapkadla zabránili zbytočnej kontaminácii. Ako správne umývať ruky. 

Ak nosný liek skladujete v chladničke, pred aplikáciou ho na chvíľu zohrejte v dlani.

Ako správne aplikovať nosný sprej?

Nosný sprej pred 1. použitím odvzdušnite a to tak, že ním niekoľkokrát prestreknete naprázdno do vzduchu. Ak sprej nepoužívate denne, je možné, že to budete musieť urobiť  znovu pred ďalším použitím. Väčšinu nosných sprejov je tiež potrebné pred každou aplikáciou niekoľkokrát pretrepať.

Teraz môžete pristúpiť k samotnej aplikácii. Sprej dieťatu (aj sebe) aplikujte v sede alebo v stoji, pričom hlava by mala byť v miernom predklone. Jednu nosovú dierku zakryte prstom a do druhej jemne zaveďte rozprašovač. Sprej nikdy neaplikujte kolmo do nosa, ale vždy na bočnú stranu (nosové krídlo), teda to tvaru písmena „V.“

Prečo?

 Pri nádche pôsobením zápalu dochádza k rozšíreniu ciev v nose a nosová sliznica opuchne. Opuch vzniká prevažne na bočnej stene nosovej dutiny, keďže práve tu je bohaté cievne zásobenie. Presne to je dôvod, prečo kvapky a spreje treba aplikovať práve na bočnú stenu. Ak ich aplikujete do stredu nosa, stane sa len to, že účinná látka iba pretečie do nosohltana a následne do úst. Efekt uvoľnenia nosa sa nedostaví a k úľave nedôjde. Pritom nejde o to, že vám či deťom kvapky nezaberajú, iba ste ich nepoužili správne.

Postup zopakujte aj na druhej strane. Nakoniec utrite aplikátor čistou vreckovkou a opláchnite ho horúcou vodou.

Správne použitie nosných kvapiek.

PharmDr. Lenka Bukviarová

Šťastná mamina 2 dcér, vyštudovaný farmaceut, aromaterapeut, podporovateľka celostnej medicíny a zakladateľka osvetových projektov pre rodičov Web zdravej rodiny a Škola zdravia pre mamičky.

info@webzdravejrodiny.sk